prawdaserc.pl

Login

Nowy kanał łączący pacyfik z oceanem atlantyckim budowany przez Chiny?

 

http://galeria.bankier.pl/p/f/a/b84186aad42074-540-210-0-156-620-241.jpgWładze Nikaragui ogłosiły rozpoczęcie projektu budowy kanału, który łączyć będzie Ocean Spokojny i Ocean Atlantycki. Będzie on konkurencyjny wobec istniejącego już Kanału Panamskiego.

Na uroczystości inauguracji prac wiceprezydent Nikaragui Omar Halleslevens powiedział, że projekt zmieni historię i gospodarkę kraju, jednego z najuboższych państw Ameryki Łacińskiej. Prace rozpoczęły się w mieście Brito, około 5 km od wybrzeża Pacyfiku, gdzie zostanie zbudowany pierwszy port. Według władz kanał będzie w pełni operacyjny do 2019 roku - podaje agencja Associated Press.
Reuters pisze, że najpewniej będzie to 2020 rok. Szef firmy realizującej projekt, chińskiego konsorcjum z Hongkongu HKND Group, Wang Jing mówił, że moment ten zapisze się w historii kraju, ale i państw regionu. Wang jest mało znanym chińskim potentatem w branży telekomunikacyjnej, powiązanym ze światem polityki w ChRL - pisze Reuters. Agencja wskazuje, że kanał daje Państwu Środka główny punkt zaczepienia w Ameryce Łacińskiej, od lat zdominowanej przez wpływy USA, które przed stu laty ukończyły Kanał Panamski.
Krytycy projektu obawiają się jednak negatywnego wpływu na środowisko i wątpią w jego opłacalność i zyski gospodarcze. Zdaniem ekologów kanał stanowić będzie duże zagrożenie dla jeziora Nikaragua, które będzie fragmentem kanału. Przepływające przez to jezioro duże statki, a zwłaszcza tankowce, mogą bezpowrotnie zniszczyć środowisko naturalne. Wciąż pozostaje również otwarta kwestia, kto ma finansować inwestycję. Jak poinformował rzecznik prezydenta Daniela Ortegi, "większość środków" będzie pochodziła z publicznych i prywatnych pieniędzy chińskich; nie podał jednak żadnych konkretów. Dodał, że Nikaragua zabiega o międzynarodowe finansowanie, a nie przez same Chiny. Projekt jest wart 50 mld USD, około czterokrotność PKB Nikaragui.

źródło: http://www.polskatimes.pl/artykul/3694288,nikaragua-ruszyla-budowa-kanalu-miedzy-atlantykiem-i-pacyfikiem-bedzie-kosztowala-50-mld-dol,id,t.html?cookie=1

Wladze Nikaragui liczą, że kanał będzie gotowy już w 2020 roku. Jego koszt ma wynosić 50 mld dolarów. Długość budowanego kanału to 278 kilometrów.

 

Projekt uważany jest jako przejaw ekspansji gospodarczej Chin, które sfinansują projekt. W Nikaragui toczy się debata nad wpływem budowy kanału na środowisko. Władze tego kraju spodziewają się, że kanał spowoduje wzrost PKB nawet o 10%.

 

http://www.kresy.pl/wydarzenia,gospodarka?zobacz/chiny-sfinansuja-budowe-kanalu-laczacego-ocean-atlantycki-z-pacyfikiem