prawdaserc.pl

Login

Ukraina, czyli rzecz o tym, jak amerykańskie korporacje przejmują ukraińskie rolnictwo.

https://encrypted-tbn0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcSrvSWv9juNb7dSyzLfjcEuFshuPR3_RE1vEqDC2QTdWERkKAwEzwMonsanto, Cargill i Dupont zainwestowały już setki milionów dolarów budując zakady nasienne na Ukrainie. Przez ostatnie 20 lat tworzyły silne podwaliny dla swojego biznesu w tym kraju. Widać to chociażby w składzie członków zarządu Ukraińskiego Towarzystwa Nasiennego. To stowarzyszenie, w którym znajduje się również Dupont i Monsanto, ma na celu wdrażanie „nowych technologii” i „najlepszych odmian i hybryd na Ukrainie”.
Ukraińskie Towarzystwo Nasienne chce także „brać aktywny udział w pracach legislacyjnych Ukrainy związanych z rozwojem rynku nasiennego.” A to oznacza, że międzynarodowi giganci będą mieli nie tylko możliwość wdrażania swoich technologii na Ukrainie, ale także zmiany prawa.

Nowy kanał łączący pacyfik z oceanem atlantyckim budowany przez Chiny?

 

http://galeria.bankier.pl/p/f/a/b84186aad42074-540-210-0-156-620-241.jpgWładze Nikaragui ogłosiły rozpoczęcie projektu budowy kanału, który łączyć będzie Ocean Spokojny i Ocean Atlantycki. Będzie on konkurencyjny wobec istniejącego już Kanału Panamskiego.

Na uroczystości inauguracji prac wiceprezydent Nikaragui Omar Halleslevens powiedział, że projekt zmieni historię i gospodarkę kraju, jednego z najuboższych państw Ameryki Łacińskiej. Prace rozpoczęły się w mieście Brito, około 5 km od wybrzeża Pacyfiku, gdzie zostanie zbudowany pierwszy port. Według władz kanał będzie w pełni operacyjny do 2019 roku - podaje agencja Associated Press.