prawdaserc.pl

Login

Czy Rosja boi się sankcji?

gazociag z syberii11

Wydawać by się mogło, że ekonomia Rosji to tylko gaz i ropa. Takie jest potoczne zdanie o tym kraju. Ale ropa i gaz to tylko 16% dochodów. Obecnie Rosja to potentat w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarki światowej. Przykładający dużą role do nauki i techniki, mający w swoim zasięgu osiągnięcia, które nie można zignorować. Osiągnięcia w dziedzinach które , jak by się wydawało , są zastrzeżone tylko dla wybranych. Mowa o takich dziedzinach jak energetyka jądrowa, czy technologie kosmiczne.

ropa na swiecieCzy nasze rządy ostatnich lat , prące do wojny z Rosją, mają do zaoferowania światu coś więcej prócz jabłek/owoców, etc...? Obecna Polska po 25 latach "demokracji" i "restrukturyzacji" i co (prościej i chyba bardziej zgodnie z prawdą) można by nazwać złodziejstwem i demontażem państwa, zniszczeniu wszystkiego co polskie, przemysłu, gospodarki, etc.. Czyż nie wzbudzają tylko śmiech ze swoim buńczucznym wygrażaniem Rosji? Mimo wielu działaniom destrukcyjnym dla ekonomii Rosji, które określić możemy jako celowe, a związane z działalnością "mistrzów" finansów z zagranicy, dopuszczonych do działania dzięki działalności Jelcyna i Gorbaczowa, gospodarka rosyjska podniosła się  z wywołanej zapaści i powoli pnie się do góry. Szczególnie teraz, gdy zmotywowana jest ona przez powstały kryzys polityczny do szybkich zmian i uniezależnienia się od zachodnich dostawców i odbiorców. Obecny kryzys stał się więc inspirującym zdarzeniem i jego oddziaływanie daje wiele pozytywnych impulsów dla gospodarki rosyjskiej.

Przytoczę tu kilka faktów z ekonomicznych osiągnięć Rosji :

1. Energetyka atomowa – „Rosatom” opanował 16% światowego rynku budowy bloków nuklearnych. Wartość podpisanych umów to 74 miliardy dolarów w roku 2013.
2. Usługi finansowe – „Alpari” to jeden z pięciu największych brokerów na świecie. Obroty ponad 1 bilion dolarów rocznie. File w w Stanach Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii, Zjednoczonych Emiratach Arabskich, Chinach.
3. Grupa transportowa „Wołga-Dniepr” – światowy lider w segmencie superciężkich i ponadgabarytowych transportów powietrznych z obrotem powyżej 1 mld USD rocznie.
4. Usługi w dziedzinie IT – „Russoft”. Obroty 4.6 mld dolarów w roku 2012, z czego około połowa przypada na sprzedaż gotowych produktów, a połowa na usługi opracowywania oprogramowania na zamówienie.
5. Budownictwo za granicą – „Mosmetrostroj” wygrała przetarg na budowę tunelu hydraulicznego pod Bosforem w Turcji o średnicy 6 metrów i długości 3,4 km i jest obecnie zaangażowana w budowę metra w Chennai (Indie) i szybkiej magistrali z Tel Awiwu do Jerozolimy.
6. Inżynieria kosmiczna - Rosja jest światowym liderem w produkcji komercyjnych pojazdów kosmicznych, wynoszących na orbitę satelity, ładunku i osoby; dochód ok. 1 mld dolarów rocznie.
7. Inżynieria lotnicza - „Progresstech” jest liderem w Europie Wschodniej w dziedzinie inteligentnych usług dla przemysłu lotniczego i transportu lotniczego. Od 1998 r. „Progresstech” aktywnie uczestniczy w tworzeniu wszystkich najnowszych wersji Boeing Commercial Airplanes (777 i 737), jak również w projektowaniu nowego samolotu Boeing 787 i Boeing 747-8. Świadczono też usługi inżynieryjne i konsultingowe w ramach programów budowy m.in. samolotów Airbus A320, A330, A350, A380; Gulfstream G250, G650; Cessna Columbus; Mitsubishi Regional Jet; Bombardier CSeries, Learjet 85.
8. Analityka i Konsulting Biznesowy – „Prognoza”, międzynarodowa firma z siedzibą w Permie wdrożyła już ponad 1500 projektów do wprowadzenia oprogramowania analitycznego dla 450 klientów w ponad 70 krajach. Wśród jej klientów – MFW, WHO, Coca-Cola, 3M.
9. Usługi telekomunikacyjne - „Komunikacja Satellite” zapewnia dostęp do segmentu kosmicznego użytkownikom z 35 krajów i jest jednymi z dziesięciu największych na świecie operatorów satelitarnych w zakresie łączności satelitarnej. Warto też wymienić „Rostelekom”, który wraz z trzema operatorami zagranicznymi bierze udział w realizacji nowego projektu na dużą skalę – budowy szybkiego połączenia „Europa-Persja” (EPEG), o pojemności łącza do 3,2 Tbit/s.
10. Turystyka i podróże służbowe – ich obsługa przynosi ponad 7 mld dolarów rocznie.
11. Metalurgia - eksport osiągnął 40 mld dolarów. W niektórych dziedzinach Rosja jest kluczowym eksporterem na świecie – np. tytanu, niklu, aluminium, nie tylko surowców, ale i zaawansowanych technologicznie wyrobów.
12. Przemysł chemiczny – Rosja jest światowym liderem w produkcji kauczuku syntetycznego, niektórych nawozów i chemikaliów. Roczny eksport – ponad 30 mld USD.
13. Rolnictwo i żywność – w 2013 r. eksport produktów rolnych z Rosji wyniósł 15 miliardów dolarów. Są to głównie zboża – pszenica, ryż, kukurydza.
14. Przemysł zbrojeniowy – Rosja to drugi na świecie, po USA, eksporter broni (15.7 mld dolarów w 2013 r). Sprzedaje się głównie pojazdy opancerzonych, systemy obrony powietrznej, samoloty bojowe i śmigłowce oraz uzbrojenie okrętów wojennych.
15. Ciężkie maszyny – „Hydropress”, „Tiażmekpress”, „Uralmasz” eksportują do wielu krajów prasy hydrauliczne, urządzenia do kucia metali i tłoczenia blachy, lokomotywy, wagony, statki, silniki itp. Wśród odbiorców znajduje się m.in. USA.
16. Urządzenia wydobywcze – statki wiertnicze, tankowce, masowce.
17. Lotnictwo – samolot krótkiego zasięgu „Suchoj SuperJet 100″, eksportowany jest do 12 krajów. Holding „Wiertolety Rosii” to największy na świecie producent w segmencie średnich i ciężkich śmigłowców (14% całkowitego światowego rynku śmigłowców, 35% światowej floty helikopterów bojowych, 74% floty światowej super ciężkich śmigłowców powyżej 20 ton, 56% światowej floty śmigłowców o masie od 8 do 15 ton).
18. Optyka – cały szereg firm produkujących urządzenia optyczne na eksport. Np. główne, dwumetrowe zwierciadła dla trzech teleskopów Royal Greenwich Observatory (UK), czy lustro 1,23 m do teleskopu Instytutu Maxa Plancka w Heidelbergu (Niemcy).
19. Sprzęt i instrumenty naukowe – m.in. Nowosybirski Instytut Fizyki Jądrowej – od skanerów medycznych do akceleratorów przemysłowych i defektoskopów.
20. Oprogramowanie antywirusowe „Kasperski”, z przedstawicielami za granicą i 500 firmami partnerskimi w ponad 60 krajach. Wśród klientów - Cisco Systems, Lufthansa, McKinsey & Company, Oracle, Siemens, Novell, General Electric, Bayer i in.
21. Frezarki, obrabiarki, lasery przemysłowe dużej mocy. Firma „IPG Photonics” jest jednym z trzech wiodących producentów laserów przemysłowych (kapitał ponad 1 miliard USD, a w segmencie superlaserów jest monopolistą.
22. Dobra konsumpcyjne – odzież, żywność, meble, samochody pancerne.
23. Elektrotechnika – 30% produkcji firmy „Ruselprom” (samochody elektryczne) idzie na eksport. Także urządzenia elektryczne dla dużych obiektów energetycznych, firm hutniczych, firm inżynieryjnych.
24. Elektronika – spółka „TransAsia” to światowy lider w produkcji systemów nawigacji morskich i profesjonalnych symulatorów dla flot handlowych. Opanowała 45% światowego rynku symulatorów morskich, 35% systemów elektroniczno-kartograficznych. Rosja produkuje także urządzenia do nawigacji morskiej, systemy zarządzania ruchem, rejestratory, dyktafony, czujniki, systemy zasilania energią słoneczną itd.
25. Energetyka – eksport paliwa jądrowego, usługi wzbogacania uranu, sprzęt dla elektrowni wodnych, gotowe elektrownie

To ogromny potencjał, potencjał w obliczu którego nałożone sankcje wyglądają co najmniej żałośnie. Zastanawiając się głębiej, należało by zadać sobie pytanie, czy Rosji potrzebny jest aż tak bardzo świat zewnętrzny? Jest to największy powierzchniowo kraj na świecie, pełen wszelkich bogactw naturalnych, i całkowicie niezależny surowcowo i ekonomicznie. Lata zaniedbań w rozwoju gospodarki, brak reform i restrukturyzacji, to jedyny problem, ale obecny kryzys polityczny spowodował, że zmiany zaczęły w szybkim tempie przyspieszać, i następuje bardzo dużo zmian strukturalnych i gospodarczych.

Mimo wpływu w ostatnich latach krzewicieli "demokracji" i demontażu gospodarki za czasów Jelcyna, Rosja pozbyła się zagrożenia zmian, jakie zafundował Polsce finansowy układ rodem z Wall Street i udało się dużo odratować po niszczycielskich latach poprzednich dekad.

Obecny kryzys jest wodą na młyn gospodarki, zachód dokonał gwałtownej zmiany mentalności nie tylko odpowiedzialnej za zarządzanie gospodarką grupy, z Putinem na czele, ale spowodował metamorfozę i skomasowanie Rosjan pod jednym sztandarem zagrożenia ojczyzny. Genialna polityka zagraniczna owocuje rosnącymi wpływami i układami, tworzy się na naszych oczach nowa potęga, nowy blok polityczno-militarny, którego wpływ na światową gospodarkę jest porównywalny z tym co prezentują Stany Zjednoczone i Europa. A potęga ta będzie rosła. Czy będzie rosła też gospodarka EU i USA? Zbiór krajów o zadłużeniu wprost niewyobrażalnym, bez szans na spłaty zaciągniętych kredytów? Przypomnę, że obecne zadłużenie Rosji, które można by nazwać obrotowym, to zaledwie 200mld. Plus otwarte konto w Chinach na możliwość kredytowania, ustalone i uzgodnione i czekające na potrzeby. W porównaniu, zadłużenie USA to już ponad 18 bilionów USD. Gospodarka Stanów opiera się na petrodolarze. Tej podstawy USA pozbywają się w wyniku swoich działań przeciwko Rosji, powodując że Rosja zaczyna przechodzić na rozliczenia w walutach innych niż dolar, tworząc jednocześnie blok państw, liczących się w zakresie handlu ropą, do przejścia również na inne rozliczenia. Jest to główna przyczyna tego parcia do wojny przez Waszyngton, dla tego kraju - potentata o glinianych nóżkach, kwestia utrzymania wartości dolara w oparciu o ropę, to kwestia być, albo nie być. Nie dziwmy się wiec, że występuje takie parcie na podtrzymanie działań wojennych na Ukrainie i presja na wszystkich sojuszników, aby zaangażowali się w tym "projekcie". W EU następuje jednak rozpad, Unia zaczyna się dzielić. Wyłamały się Węgry, Czech i Słowacja. Popierają Rosję Serbia i obecnie Grecja, może nawet najsilniej i konstruktywnie, wyrażając zgodę na udostępnienie Rosji terenów pod bazę wojskową, na Morzu Śródziemnym. Do krajów które zaczęły wyrażać swoje zdanie wobec Rosji dołączają Niemcy i Francja - kraje które dają sygnały że nie są takim kierunkiem działań zainteresowane. Na razie nic nie wskazuje, aby w perspektywie Rosja była poważnie zagrożona większym kryzysem gospodarczym.